Obec Muglinov

ZnakZemědělské náměty starých pečetí reflektuje figura srpu převzatá z pečeti z 19. století. Figury lipových listů pak odkazují na razítko obce z první půle 20. století s obrazem lipové ratolesti. Figura návrší odkazuje na výklady o původu názvu obce (Muglin – Mogylna – mohyla neboli pahorek).

Pamětní deska

Pamětní deskaV tzv. Vdovském domě, který stál v horní části dnešní Vdovské ulice na pozemku hraběte Johanna Wilczka, byla v přízemí domu na stěně umístěna mramorová deska s textem, který hlásal, že tento dům byl postaven hrabětem Wilczkem pro vdovy, jejichž muži zahynuli jako horníci ve službách hraběte. Dům s přilehlým pozemkem patřil k fondu Jana Wilczka pro vdovy horníků. Přesný text nápisu se nezachoval, protože uvedená pamětní deska zmizela při asanaci domu v 70. letech.

Kamenný kříž

Kamenný kříž Antonína Stacha

Tento kříž byl postaven jako náhrada za původní dřevěný, který stářím zchátral. Dnes je opět na původním místě. Byl posunut cca o 10 m výše a označoval místo, kde byli pochováni dle staré legendy švédští vojáci za 30–ti leté války. U kříže stála starobylá lípa.

Kaple sv. Anny

Kaple sv. AnnyZděná kaple je listinně doložena v r. 1844. Tehdy již stála. Je postavena ve stylu pozdního selského baroka s věžičkou pro zvon. Z původní výzdoby se dochoval oltářní obraz světice. Na stěnách v nadživotní velikosti se bohužel nedochovaly postavy sv. Václava, patrona České země, sv. Hedviky, patronky Slezska, jako symbol utrpení Ježíš s křížem a nad oltářem v oblacích Boha Otce jako symbol všeobjímající církve, které namaloval v 50. letech 20. století muglinovský malíř Josef Dobeš.

Zvon v kapli sv. Anny

Je ulitý v r. 1844 v Olomouci místním zvonařem F.L. Stankem. Protože neexistují přímé důkazy o roce založení kaple vůbec, předpokládá se, že tato zděná kaple nahradila starší, patrně dřevěnou stavbu.

Sousoší mládí

Pamětní deska v budově ZŠ Pěší

Výstavba školy byla dokončena 5. září 1896. Svěcení provedl polskoostravský farář Jan Bitt. Pravidelné vyučování bylo zahájeno 21. 9. 1896. Ve škole byla umístěna pamětní deska s nápisem : Vystavěno na památku 80 letého panování J.V. císaře a krále Fr. Jos.I. 1909. (Tato deska se ve škole však již nenachází).

Sousoší Mládí

Sochařské dílo z umělého kamene bylo na sídlišti instalováno v rámci generelu výzdoby při výstavbě sídliště (od akademického sochaře Gajdy).

AktualityRSS Aktuality

14. 12. 2019Letošní mikulášská nadílka se konala v restaurai Prostor dne 7.12. 2019. Pro děti byl připraven pestrý... pokračování

7. 3. 2017Poslední lednovou sobotu jsme byli pozvání na Výroční valnou hromadu... pokračování

19. 12. 2016Dne 26.11 2016 proběhla tradiční VVH SDH... pokračování

Nejnovější článkyRSS Články

19. 1. 2020
Podpora Moravskoslezského kraje 2019

14. 12. 2019
Mikulášská nadílka

15. 2. 2019
Využití dotací MŠMT

Nejnovější galerieRSS Fotogalerie

6. 12. 2021
Mikulášská stezka 2021

7. 9. 2021
Dětský den 4.9.2021

7. 9. 2020
Dětský den 5.9.2020

Sponzoři

Městský Obvod Slezská Ostrava - Statutární město Ostrava

Tvorba internetových stránek Petr Hanyáš

Účetnictví, autodoprava, dovoz a servis vozidel, leasing, úvěry a pojištění

Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky

LANEX a.s.: výroba a prodej kvalitního a trvanlivého technického textilu. Vaky, horolana, lana, šňůry, provazy, popruhy, úvazky

Temar spol s r.o. - EPS, EZS, přístupové systémy, pakrovací systémy

EX Technik

ARCHISTAV projekty a stavby s.r.o.

Bezdrátový internet