Zajímavosti

Rallye Albrechtice 2014

Denisa Schneiderovávloženo: 17. 10. 2014, 19:04poslední změna: 17. 10. 2014, 19:14přečteno: 1034x

Rallye  Albrechtice 2014

Simulace zásahové činnosti jednotek sborů dobrovolných hasičů, tak by se dala popsat soutěž, které se každoročně zúčastňují i členové našeho sboru. A tak se René Pchálek, Radek Huber, Pavel Ganita ( SDH Radvanice), Marek Čajan, Petr Gvuzď a Zdenek Axmann (SDH Michálkovice, ale i člen naší výjezdové jednotky) vstříc novým zkušenostem a hlavně obhajovat první místo z minulého roku.

Sbor Albrechtice mají tuto soutěž velmi kvalitně připravenou a ke kvalitnímu průběhu jim pomáhají i kvalitní rozhodčí, kteří nenechají žádnou chybu bez povšimnutí. Letos to bylo zaměřeno převážně na bojový a cvičební řád jednotek požární ochrany. Ovšem i po zdravotní stránce zde bylo plno úkolů.

V prvním kole pro nás byly nachystány úkoly :

 • Požár vozu  - zde jsme rychlým průzkumem zjistili, že je přítomen i zraněný řidič, kterého       jsme okamžitě odvedli mimo místo zásahu. Hořící automobil jsme uhasili.
 • Chemický zásah – po zjištění druhu nebezpečné látky ( jednalo se o chlór) se naši členové oblékli do protichemických obleků a zraněnou osobu (která byla zasažena nebezpečnou látkou) přenesli do ochranného pásma, kde si ji vyzvedli další členové jednotky a po řádném očištění ji předali záchranné službě.
 • Požár nízké budovy – tady se jednalo o bandu mladých lidí, kteří byli popáleni od ohně na rukou, byla zde i lehká otrava alkoholem. Ovšem jako překvapení zde bylo ošetření a transport figuranta k místu příjezdu záchranné služby. Figurant po pádu necítil nohy a jeho přítelkyně dala velmi zabrat jednomu členovi našeho družstva, který se snažil ji nevpustit na místo zásahu, aby byla možnost kvalitního ošetření.
 • Požár s dálkovou dopravou vody – tady se jednalo o rychlé zjištění situace a uhašení malého ohně přenosnými hasícími přístroji.
 • Záchrana na vodě – 2 zranění rybáři, jeden z nich pod vlivem se topil poblíž břehu. Druhého jsme museli najít, jelikož byl pod převráceným člunem. Oba byli v pořádku předáni zdravotní záchranné službě.
 • Lezecký zásah – zde jsme museli pomocí transportu po lanové dráze dopravit zraněnou osobu, která měla poraněný kotník a jeho kamaráda na druhou stranu hlubokého vodního kanálu.

Po prvním kole jsme se dopravili na hasičskou zbrojnici, kde jsme se posilnili dobrým obědem a nabírali síly na druhé kolo. To bývá většinou náročné a vyčerpávající. V druhém kole na nás čekaly úkoly :

 • Pád z mostu na mezipatro – po průzkumu jsme museli transportovat mrtvou osobu z mezipatra mostního pilíře. Provedli jsme to slaněním a navázáním mrtvoly na záchranáře, který ji šetrně transportoval na zem.
 • TFA – železný hasič. Tato disciplína, ač se nezdá, je velmi silově náročná a jedná se zkrácenou část soutěže „nejtvrdší hasič přežije“. Tuto disciplínu museli absolvovat všichni členové a časy se sčítaly.
 • Pád z houpačky na vodní hladinu – úkolem bylo dostat co nejdříve bezvládnou osobu z vodní hladiny na břeh pomocí páteřové desky.
 • Pád do kanálu – zde jsme museli co nejšetrněji dostat mladého dorostence z úzkého kanálu na povrch a správně ho ošetřit. Přitom zpacifikovat jeho velmi neposlušného kamaráda.
 • Dopravní nehoda – opilý řidič za volantem osobního automobilu srazil mladou cyklistku. Po ošetření zraněné cyklistky a šetrného vyproštění řidiče ( po domluvě vystoupil z auta sám) byli oba předáni zdravotní záchranné službě.
 • Požár trávy – pár mladých teenagerů se rozhodlo si rozdělat oheň v lese. Po našem příchodu byli velmi vulgární a agresivní. Následně na nás byla vytažena střelná zbraň ( po rychlém rozhodnutí velitele družstva jsme okamžitě opustili místo zásahu ). Poté byl násilník zpacifikován policií ČR a my jsme mohli ošetřit opilé dorostence. Jedna osoba se dusila vlastními zvratky a při ošetřování byl jeden ze zachránců pokousán.

Než se dostaneme k výsledkům, je třeba připomenout, že naše jednotka patří do kategorie JPO 5. Tato jednotka by měla mít působiště svých výjezdů pouze na obec svého působiště. V konkurenci družstev z Radvanic, Hlučína, Havířova, Kopřivnice a Životic bychom  teoreticky měli zaujmout poslední místo, jelikož nemáme tolik zkušeností z reálných zásahů.

My jsme ale dokázali, že nejsme obyčejná JPO 5 a že se dokážeme zkušenostmi vyrovnat i jednotkám v kategoriích JPO 2 a v celkovém umístění jsme skončili na krásném 2. místě. Tímto jsme pouze potvrdili své kvality a to, že jsme ještě nikdy neskončili horší než druzí.   

Rallye Albrechtice

 

Autor: Petr Gvuzď

<Zpět na seznam článků

AktualityRSS Aktuality

14. 12. 2019Letošní mikulášská nadílka se konala v restaurai Prostor dne 7.12. 2019. Pro děti byl připraven pestrý... pokračování

7. 3. 2017Poslední lednovou sobotu jsme byli pozvání na Výroční valnou hromadu... pokračování

19. 12. 2016Dne 26.11 2016 proběhla tradiční VVH SDH... pokračování

Nejnovější článkyRSS Články

19. 1. 2020
Podpora Moravskoslezského kraje 2019

14. 12. 2019
Mikulášská nadílka

15. 2. 2019
Využití dotací MŠMT

Nejnovější galerieRSS Fotogalerie

7. 9. 2020
Dětský den 5.9.2020

18. 8. 2020
JSDH

18. 2. 2020
Hasičský ples 14.2.2020

Sponzoři

Městský Obvod Slezská Ostrava - Statutární město Ostrava

Tvorba internetových stránek Petr Hanyáš

Účetnictví, autodoprava, dovoz a servis vozidel, leasing, úvěry a pojištění

Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky

LANEX a.s.: výroba a prodej kvalitního a trvanlivého technického textilu. Vaky, horolana, lana, šňůry, provazy, popruhy, úvazky

Temar spol s r.o. - EPS, EZS, přístupové systémy, pakrovací systémy

EX Technik

ARCHISTAV projekty a stavby s.r.o.

Bezdrátový internet