Rally Albrechtice

Peťa Gvuzďvloženo: 13. 9. 2008, 19:53poslední změna: 13. 9. 2008, 21:42přečteno: 1337x
Rally? Co to je? Soutěž pořádaná pro výjezdové jednotky simulující různé události, se  kterými se můžeme setkat při výjezdu na místo zásahu. Je to nejlepší praxe, jakou může jednotka dostat před zásahem naostro. Všechny zásahy jsou velmi precizně připraveny a samotní zranění odvádějí perfektní herecké výkony, které simulují chování zraněných. Během celé soutěže se ale nikomu nic nestalo. Proto se šest členů : řidič: Rosťa Remeš, velitel: Zdenek Gvuzď , hasiči: René Pchálek, Peťa Gvuzď, Milan Illek a Pavel Vojvodík vydalo směrem Albrechtice u Českého Těšína, aby se seznámili s podmínkami, které můžou potkat kohokoliv z nás.
Příjezd byl v sobotu ráno a nakonec z přihlášených 17-ti družstev jsme tam byli jen my a družstvo z Hradiště. Ale i tak jsme úkoly plnili s velkým nasazením a s účelem zdokonalit se v různých situacích. Celá soutěž byla rozdělena do tří etap. 1. etapa měla 4 úkoly, 2.-3. etapa měla po 3 úkolech.

V 1. etapě nás čekalo: pád rogala na vodní hladinu, kde byl jeden zraněný s poraněnou páteří. Tady jsme museli použít raft i páteřou desku. Zraněného jsme dostali na břeh, kde bylo patřičně ošetřen.Opilý bezdomovec s evakuací přes rozbouřenou řeku. Opilý muž neměl žádné zranění, ale po ohledání bylo zjištěno, že je cukrovkář. Upadal nám do šoku a museli jsme ho převézt přes řeku pomocí lana. Autonehoda. Po příjezdu byli zjištění 2 zranění v automobilu - řidička měla pohmožděné žebra na pravé straně, spolujezdec měl lehký otřes mozku, poraněnou páteř a byl v šoku. Jeden řidič motorky, který měl otevřenou zlomeninu stehenní kosti a plno lehkých odřenin. Další byla chodkyně, kterou náraz auta vymrštil do pole a bylo nutno ji najít. Žádné družstvo ji však nenašlo. Zával dřevorubce, kde po příjezdu byl zjištěn alkohol u zavaleného, zlomená pánev a drobné oděrky, po prohledání okolí byla nalezena další osoba, která měla uříznutou ruku a muselo být provedeno zaškrcení.

2.etapa následovala po obědě, krátkém odpočinku a převlečení
do suchých věcí, jelikož vše probíhalo ve velkém teple a ve
výjezdových oblecích. Zásah elektrickým proudem - 3 mladé
dívky si hrály u vlakového vedení, kde jednu zasáhl el. výboj,
nejevila známky života a musela se provádět resuscitace po dobu
 20-ti minut, po které byla stanovena smrt. Druhá měla jen popálené dlaně a byla v šoku, kde stačilo jen kontrolovat životní funkce. Třetí měla otevřenou zlomeninu lýtkové kosti a musela být
evakuována z místa zásahu k místu příletu vrtulníku. Chemický
poplach
= hořící cisterna, kde se musela zjistit hořící látka. Uhašení a evakuace dvou zraněných osob. První osoba se nadýchala výparů a zvracela, druhý zraněný měl  zástavu srdce a pomocí resuscitace byl oživen.Jízda zručnosti byla pro nás "leháro" jelikož se jednalo o zkoušku řidiče a průjezd vytyčenou trasou.

Dobrá večeře, posezení pod hvězdami a čekání na 3. etapu. Byla už tma, kdy nám odpískali výjezd. Jako první zprávu jsme dostali o propadu člověka do kanálu, kde po příjezdu musely být zpacifikovány dvě hysterické ženy a u třetí osoby byla po kontrole konstatována smrt, jelikož v kanále ležel hodinu se zlomenou páteří. Útok bodavého hmyzu znamenal 2 muže, 1 alergik zasáhnutý třemi žihadly, kde mu otíkal jazyk, ale z důvodu nedostatku materiálu jsme ho jen opřeli o auto a čekali na sanitku.Druhý měl po pádu z žebříku tržnou ránu na čele a zlomenou ruku. Nehoda zemědělského stroje a následný únik provozních kapalin do řeky znamenal zjištění síly toku, postavení norné stěny a vysypání kontaminovaného místa sorbentem pohlcující pohonné hmoty. To byl poslední úkol, který jsme museli zvládnout.Poté se každý z nás těšil na sprchu a na to, jak ulehneme do chatek a necháme si něco zdát, jelikož byl celý den náročný a vysilující.

V neděli ráno už jen snídaně a samotné vyhlášení výsledků. Naše jednotka obsadila 1. místo a zvítězila o necelých 200 bodů, nad našimi soupeři. Samozřejmě, že se z chyb, které jsme při simulovaných zásazích udělali, poučíme a budeme se připravovat jak na zásahy samotné, tak i na další soutěž.

Více se můžete dozvědět z fotek zde, i když se bohužel žádná nedala pořídit při samotných zásazích.