Školení jednotky na vodě

vloženo: 6. 7. 2008, 20:15poslední změna: 19. 7. 2008, 18:52přečteno: 1187x
Proškolit jednotku pro případ ohrožení obyvatelstva přírodními pohromami. To byl prvotní úkol, kvůli kterému členové JSDH Muglinov jeli na vodní kanál do Opavy. Deštivé počasí zaručovalo, že školení bude vypadat věrohodněji a že se třeba potvrdí pravidlo" Těžko na cvičišti, lehko na bojišti". Po cestě jsme i zasahovali při vytahování osobního auta, které sjelo do příkopu. Stačilo ale jen trochu potlačit, a tak jsme za chvíli opět pokračovali směr Opava. Po příjezdu na místo jsme nafoukli raft Colorado, dofoukli člun Pálavu a po malém poučení a vybavení členů vestami jsme se vydali na vodu. Pravá kontra, levá kontra, hop, vpřed, vzad, přitáhneme se ku břehu ... to byly nejčastější povely kormidelníků. Po mnoha otáčkách člunu jsme si odpočinuli u ukázky "přemostění" z jednoho břehu na druhý a dokázali si, že i zachráněná osoba, kterou se snažíme dostat na druhý břeh, se většinou namočí a jak s ní máme manipulovat. Jak se přibližovat k tonoucímu a jak ho vytáhnout na člun. Jelikož se bude pracovat na bouřlivé vodě, kde hrozí převrácení člunu, tak i to si všichni zkusili. Není to nic těžkého, když se ví jak na to. Poté už nás čekala poslední, za to nejnáročnější část školení, a to sjezd bouřlivé vody a přejetí přes proud z jedné na druhou stranu. Kanál je otevřen a my můžeme začít s pořádným rodeem. První sjezd, poté otočit vpravo, přeplutí na druhou stranu (opakováno cca 5x), pak se nechat strhnout vodou a sjet zbytek kanálu. Zaparkovat na druhé straně, přenést člun a znovu. Nadarmo se neříká "opakování - matka moudrosti". Jelikož tento proud nejvěrohodněji napodobuje samotné povodně, nebyl nárok na nějaký odpočinek. Maximálně výměna s ženami, jelikož i ony jsou v jednotce a můžou i ony zachraňovat životy. Celé 3 hodiny se nedělalo nic jiného, než jen pádovalo, pádlovalo a znovu pádlovalo. Pak už jen záchrana tonoucího pomocí záchranného pytle a ukázka vytáhnutí z vody a byl tu závěr. Od 9 do 15 hodin dalo celkem zabrat a tak všichni uvítali usušení a návrat na HZ.

Školení byli přítomní: René a Monika Pchálkovi se synem, Petr Gvuzď, Milan Illek, Marek a Kamil Čajanovi, Rostislav Remeš, Břetislav Dudek a Lenka Hanyášová.

Více ve fotogalerii.