Rallye Albrechtice 2014

Denisa Schneiderovávloženo: 17. 10. 2014, 19:04poslední změna: 17. 10. 2014, 19:14přečteno: 1403x

Rallye  Albrechtice 2014

Simulace zásahové činnosti jednotek sborů dobrovolných hasičů, tak by se dala popsat soutěž, které se každoročně zúčastňují i členové našeho sboru. A tak se René Pchálek, Radek Huber, Pavel Ganita ( SDH Radvanice), Marek Čajan, Petr Gvuzď a Zdenek Axmann (SDH Michálkovice, ale i člen naší výjezdové jednotky) vstříc novým zkušenostem a hlavně obhajovat první místo z minulého roku.

Sbor Albrechtice mají tuto soutěž velmi kvalitně připravenou a ke kvalitnímu průběhu jim pomáhají i kvalitní rozhodčí, kteří nenechají žádnou chybu bez povšimnutí. Letos to bylo zaměřeno převážně na bojový a cvičební řád jednotek požární ochrany. Ovšem i po zdravotní stránce zde bylo plno úkolů.

V prvním kole pro nás byly nachystány úkoly :

• Požár vozu  - zde jsme rychlým průzkumem zjistili, že je přítomen i zraněný řidič, kterého       jsme okamžitě odvedli mimo místo zásahu. Hořící automobil jsme uhasili.
  • Chemický zásah – po zjištění druhu nebezpečné látky ( jednalo se o chlór) se naši členové oblékli do protichemických obleků a zraněnou osobu (která byla zasažena nebezpečnou látkou) přenesli do ochranného pásma, kde si ji vyzvedli další členové jednotky a po řádném očištění ji předali záchranné službě.
  • Požár nízké budovy – tady se jednalo o bandu mladých lidí, kteří byli popáleni od ohně na rukou, byla zde i lehká otrava alkoholem. Ovšem jako překvapení zde bylo ošetření a transport figuranta k místu příjezdu záchranné služby. Figurant po pádu necítil nohy a jeho přítelkyně dala velmi zabrat jednomu členovi našeho družstva, který se snažil ji nevpustit na místo zásahu, aby byla možnost kvalitního ošetření.
  • Požár s dálkovou dopravou vody – tady se jednalo o rychlé zjištění situace a uhašení malého ohně přenosnými hasícími přístroji.
  • Záchrana na vodě – 2 zranění rybáři, jeden z nich pod vlivem se topil poblíž břehu. Druhého jsme museli najít, jelikož byl pod převráceným člunem. Oba byli v pořádku předáni zdravotní záchranné službě.
  • Lezecký zásah – zde jsme museli pomocí transportu po lanové dráze dopravit zraněnou osobu, která měla poraněný kotník a jeho kamaráda na druhou stranu hlubokého vodního kanálu.

Po prvním kole jsme se dopravili na hasičskou zbrojnici, kde jsme se posilnili dobrým obědem a nabírali síly na druhé kolo. To bývá většinou náročné a vyčerpávající. V druhém kole na nás čekaly úkoly :

• Pád z mostu na mezipatro – po průzkumu jsme museli transportovat mrtvou osobu z mezipatra mostního pilíře. Provedli jsme to slaněním a navázáním mrtvoly na záchranáře, který ji šetrně transportoval na zem.
  • TFA – železný hasič. Tato disciplína, ač se nezdá, je velmi silově náročná a jedná se zkrácenou část soutěže „nejtvrdší hasič přežije“. Tuto disciplínu museli absolvovat všichni členové a časy se sčítaly.
  • Pád z houpačky na vodní hladinu – úkolem bylo dostat co nejdříve bezvládnou osobu z vodní hladiny na břeh pomocí páteřové desky.
  • Pád do kanálu – zde jsme museli co nejšetrněji dostat mladého dorostence z úzkého kanálu na povrch a správně ho ošetřit. Přitom zpacifikovat jeho velmi neposlušného kamaráda.
  • Dopravní nehoda – opilý řidič za volantem osobního automobilu srazil mladou cyklistku. Po ošetření zraněné cyklistky a šetrného vyproštění řidiče ( po domluvě vystoupil z auta sám) byli oba předáni zdravotní záchranné službě.
  • Požár trávy – pár mladých teenagerů se rozhodlo si rozdělat oheň v lese. Po našem příchodu byli velmi vulgární a agresivní. Následně na nás byla vytažena střelná zbraň ( po rychlém rozhodnutí velitele družstva jsme okamžitě opustili místo zásahu ). Poté byl násilník zpacifikován policií ČR a my jsme mohli ošetřit opilé dorostence. Jedna osoba se dusila vlastními zvratky a při ošetřování byl jeden ze zachránců pokousán.

Než se dostaneme k výsledkům, je třeba připomenout, že naše jednotka patří do kategorie JPO 5. Tato jednotka by měla mít působiště svých výjezdů pouze na obec svého působiště. V konkurenci družstev z Radvanic, Hlučína, Havířova, Kopřivnice a Životic bychom  teoreticky měli zaujmout poslední místo, jelikož nemáme tolik zkušeností z reálných zásahů.

My jsme ale dokázali, že nejsme obyčejná JPO 5 a že se dokážeme zkušenostmi vyrovnat i jednotkám v kategoriích JPO 2 a v celkovém umístění jsme skončili na krásném 2. místě. Tímto jsme pouze potvrdili své kvality a to, že jsme ještě nikdy neskončili horší než druzí.

Rallye Albrechtice

Autor: Petr Gvuzď