Rallye Hamry 2014

Denisa Schneiderovávloženo: 18. 5. 2014, 21:31poslední změna: 19. 5. 2014, 18:27přečteno: 1335x

Rallye Hamry 2014

Již 11. ročníku netradiční odborné přípravy jednotek SDH obcí pod názvem Rallye Hamry se zúčastnili již podruhé i naši členové jednotky. Tuto soutěž pořádá HZS Olomouckého kraje a letos se zúčastnilo 14 jednotek z Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Družstvo soutěží ve složení velitel, strojník a 4 hasiči, kde minimálně 4 členové musí být nositelé dýchací techniky a 1 člen musí být držitel oprávnění pro obsluhu motorových pil.

Po příjezdu do areálu skladu humanitární pomoci HZS Olomouckého kraje, rozdělení startovních čísel a potřebných informací jsme vyjeli plnit připravené disciplíny.

Po cestě jsme plnili celkem 7 stanovišť, kde jsme v mezičasech vyplňovali testy s hasičskými tématikami.

Stanoviště byla:

1. ZÁCHRANA TONOUCÍCH SE OSOB NA VODNÍ HLADINĚ jezera Plumlov – 2 tonoucí lidé a jeden v bezvědomí pod převráceným člunem.
  2. ZÁCHRANA OSOB PO ZRANĚNÍ V PROSTORÁCH JEZDECKÉHO AREÁLU – jedna zraněná osoba po kopnutí koněm a jedna osoba s ukousnutým palcem.
  3. ZÁCHRANA OSOB ZAVALENÝCH, ZASYPANÝCH – 1 osoba se zraněným kotníkem při vědomí a druhá zaseknutá v komínovém tahu v bezvědomí.
  4. LIKVIDACE POŽÁRU VE SKLEPENÍ – kde jsme po průzkumu zlikvidovali požár.
  5. VYPROŠTĚNÍ OSOBY PO PÁDU DO VÝKOPU – zraněná osoba v bezvědomí zavalená spadlým kamením, kde jsme museli nejprve zabezpečit nezpevněné kraje výkopu proti dalšímu pádu a poté osobu vyprostit.
  6. VYPROŠTĚNÍ OSOB PO DOPRAVNÍ NEHODĚ – auto sjelo vedle mostu, kde řidič se po chvilce v bezvědomí probírá a má ošetřeno čelo s velkým zaseknutým střepem a spolujezdec, který po celou dobu komunikuje, má otevřenou zlomeninu s tepenným krvácením.
  7. ZÁCHRANA OSOB Z VÝŠKY – zraněná osoba v bezvědomí na střeše budovy a zmatená žena, která má strach o svého kamaráda.

Všechna stanoviště jsou časově omezená a hodnocena příslušníky Hasičského záchranného sboru, kteří z nás nespouštějí oči a bedlivě pozorují každou naši činnost. Po sečtení výsledků jsme bohužel nezopakovali předloňský výsledek a v celkovém pořadí jsme se umístili na krásném 5. místě, kde jsme bodově stejně s jednotkou na místě čtvrtém a bod za místem třetím.

Závěrem se sluší poděkovat všem zúčastněným členům – Ivo Adámek, René Pchálek, Pavel Ganita, Marek Čajan, Petr Gvuzď a Radek Huber. Potom Denise a Verči za foto a video dokumentaci všech disciplín a nesmíme zapomenout i na HZS Olomouckého kraje za velmi dobře připravenou soutěž.

Speciální poděkování patří klukům z Ostravy-Radvanic, Hlučína a Olomouce, za ochotu nám pomoc, když nám naše Avie při zpáteční cestě začala stávkovat.

Video ze soutěže.

Autor: Petr Gvuzď