Požár lesa Staré Hamry

vloženo: 4. 6. 2012, 14:50poslední změna: 5. 6. 2012, 21:32přečteno: 1295x

Rozsáhlý požár lesa v
Beskydech (Staré Hamry) likvidují moravskoslezští hasiči

Krátce před 13. hodinou dne 28.4.2012 vyjeli hasiči na Frýdecko-Místecku k ohlášenému požáru lesního porostu v katastru obce Staré Hamry v Beskydech. Po příjezdu na místo zjistili, že se jedná o rozsáhlý požár v oblasti Jamníku, který se vlivem větru a sucha stále šíří. Prvotní informace z místa požáru specifikovala plochu požáru na 20x25m, ale v tuto chvíli je požár již na ploše 10x větší (200x300m).

Na místo byly postupně vysílány další posilové jednotky z území okresů Frýdek-Místek a Ostrava. O pomoc byly požádány také prostředky letecké hasičské služby, která na místo vyslala hasicí vrtulníky z Olomouce a Brna a očekáváme také přílet hasicího letadla ze Zlína.

V této době na místě ve složitém horském zasahuje (kromě leteckých prostředků) téměř 30 jednotek požární ochrany z profesionálních stanic HZS Moravskoslezského kraje a jednotek sboru dobrovolných hasičů obcí z Frýdecko-Místecka a Ostravska.

Na místo vyjelo také mobilní operační středisko, které na místě bude koordinovat hasební práce, poskytne pracovní prostor štábu velitele zásahu a odlehčí tak krajskému operačnímu středisku hasičů v IBC MSK pro další práci.

Požár v beskydských zalesněných svazích se jednotkám moravskoslezských hasičů podařilo o půl osmé večer lokalizovat. Požár se dále nešíří a hasiči nadále na místě bojují s plameny. Na místě v tuto chvíli zasahuje přes 30 jednotek s více než 40 hasičskými automobily. Likvidace požáru je komplikovaná složitým horským terénem, který je pro těžkou hasičskou techniku dostupný jen s obtížemi.

Podle informací vyšetřovatelů Policie ČR, je jednou z možných příčin požáru neopatrnost lesních dělníků při práci v lese. Ale na její potvrzení nebo vyvrácení je potřeba ještě počkat.

Dne 29.4.2012 v ranních hodinách na místě zasahuje 5 jednotek, které vyhledávají a dohašují ohniska požáru. Vzhledem k velmi složitému terénu je jejich práce obtížná a úplné uhašení požáru neočekáváme v blízké době. V tuto chvíli na místě zasahují již jen jednotky z okresu Frýdek-Místek.

Vyšetřovatelé se na místě požáru spojili s majitelem lesa (Lesy ČR). Odpovědný revírník odhadl, že požár způsobil škodu značného rozsahu v řádu milionů korun. Přesná částka bude vyčíslena po uhašení požáru a kontrole porostů. Celková plocha, zasažená požárem byla cca 10 hektarů.

Převzato od Ing. Petr Faster - 29.4.2012, Informační servis HZSČR

Této události se zúčastnila rovněž naše jednotka o velikosti osmi členů. Byla povolána  v 16:49 hod, na místo dorazila 17:58. Po příjezdu jednotka vystřídala na jednom z úseku již čtyři hodiny zashující jednotku, sama pak ukončila dohašovací práce ve 22:00 hodin a po té odjela zpět do Ostravy.

Pár fotek ze zásahu najdete ve fotogalerii.