PLAMEN 2009

vloženo: 18. 5. 2009, 10:40poslední změna: 18. 5. 2009, 13:14přečteno: 1003x

II. část PLAMENE (starší žáci - foto ze soutěže)

16.5. jsme se sešli již v 7:15 hodin v hasičárně a vyrazili směr Ostrava - Hrabová, kde nás čekala II. část hry PLAMEN. Za sebou jsme z podzimního kola měli štafetu dvojic, kde jsme se nešťastně umístili až na 7. místě a ZPV (závod požárnické všestrannosti - braňák), soutěž, kterou jsme naopak vyhráli. S takovým součtem hodnocení (1+7) jsme vstupovali do kola dnešního. Když jsme tedy přijeli na místo, bylo ještě chladno, ale roztáhli jsme stánek, donesli všechny věci a uvelebili se pod něj.PLAMEN 09.JPG

Nečekali jsme dlouho a už jsme se šli k rozhodčím zaprezentovat a pak ihned na nástup. Letos trošku pozměnili průběh celé soutěže, a tak nás čekal požární útok skoro na začátku dne.

První disciplina, která nás čekala byla štafeta CTIF. Zde soutěží 9 členů družstva. Když jsme se už postavili na start, nachystali hadice a přenesli PHP zpět na místo, odkud bude přenášen na podložku, soutěž se mohla rozběhnout. Rozhodčí nám to tedy odstartovali a náš první člen se rozbíhal k žebříku. Po jeho překonání předával soutěžící, která měla za úkol svou dráhu jen proběhnout. Další byl přenos hadice, opět volný úsek, podlez a přeskok. Následoval už jen přenos PHP, poslední volný úsek a zapojení hadic. Vše se zdálo v pořádku a pro vedoucí, kteří viděli pár chyb to bylo uspokojující. V této disciplině jsme se umístili ale až na 7. místě.

Poté jsme beželi požární útok CTIF - jediná disciplina, u které je zvláštností mlčení. Postavili jsme se tedy na start, náš velitel Vojta nahlásil rozhodčímu přípravu a my se rozeběhli si vše vyzkoušet a nachystat svá nářadí. Poté jsme opět došli ke startu a závod mohl začít. Nejdříve jsme museli překonat tzv. vodní příkop, na kterém jsme bohužel už tam dostali trestné body, potom překážku, nazývanou jako koza (bohužel i zde jsme nachytali dalších 10 tr.) a pak už jen tunel. Zadní část našeho družstva mezitím natahovala a zapojovala hadice, které neměly mít skruty (přetočení hadice), ovšem našim dětem se to nepodařilo. Pak se rozběhli k uzlům a do cíle. Přední část se vrhla k terčům a džberovým stříkačkám a poté k věcným prostředkům. Pak se všichni sešli u cíle. Kromě vyjmenovaných trestných bodů jsme ale dostali další za špatné postavení v cíli a dílo bylo dokonáno :-( - 7. místo. Se smutnýma očima jsme po skončení discipliny zašli smotat hadice a počkat si, až na nás přijde řada v požárním útoku.

Trvalo dlouho, než jsme se začli chystat na základně. Když už to ale přišlo, byli jsme všichni velice nervozní. Tato disciplina nám jde, ovšem vždy se něco pokazí, takže výsledek je hrozný. Proto jsme ani nedutali, jak to dopadne. Na základně jsme se všichni vystřídali, děti už šly raději na start a rozhodčí nám nastartoval stroj. Po výstřelu a doběhnutí k základně ale naše béčkařka uklouzla a spadla, ale naštěstí se jí nic nestalo. Toto byl správný, i když ne moc šťastný důkaz toho, proč musíme mít helmy. Ovšem stihli jsme všechno tak, jak měli, jen naše strojnice, zvyklá zavírat ventil dolů se zmýlila. Dnes se ventil, který se zavíral, aby voda pak doputovala do hadic, zavíral nahoru. Její omyl však vedl k tomu, že ač naši savicáři nabrali vodu, nemohla tak rychle doputovat do hadic. Čas tedy byl takový, že nás zařadil na předposlední místo.

Na dalších disciplinách jsme tedy museli pořádně zabrat. Nejdříve nás čekala štafeta 4x60m. Čtveřice, které jsme postavili na start byly rozděleny na tu, která měla mít dobrý čas a na tu druhou, která měla riskovat. Čas první štafety nebyl však tak dobrý, jak jsme očekávali. I když se všechny části zvládly velice dobře (jak kladina, přeskok, PHP, tak hadice), ztráceli jsme na běhu samotném. Druhá štafeta tedy ze sebe musela vydat co nejvíce, ale jít na jistotu. Kladinu i malou bariéru jsme zvládli výborně, ale ztratili jsme na druhé předávce. Stejně jako přenos PHP a zapojení hadic bylo super, jedna předávka nás srazila dolů a my odcházeli s 5. místem.

Celkově jsme tedy skončili na místě 6., a ač spousta dětí spokojená nebyla, my, jako vedoucí, můžeme s klidem konstatovat, že na to, že jsme měli kromě 3 dětí úplně nové soutěžící, byla tato soutěžní sezona vydařená. Určitě je co dohánět, vylepšovat, a proto se už těšíme na sezonu další a snad další rok ukážeme, co v nás opravdu je.