Obóz Mielno 2008

Stanislava Močigembovávloženo: 15. 8. 2008, 11:06poslední změna: 15. 8. 2008, 11:06přečteno: 1103x

Na konci letošního června jsme dostali nabídku, která se prostě neodmítá! Tábor na tři týdny v Polsku u moře a ještě k tomu zadarmo. Během dvou dnů se podařilo přesvědčit rodiče a sehnat také dvanáct dětí, kteří v polovině července pojedou do Polska.

Už od první chvíle, kdy jsme se 19. července sešli v hasičské zbrojnici v Ostravě-Muglinově, jsme věděli, že nás nečeká jen tak nějaký tábor. Vezli jsme si s sebou českou hymnu, vlajku, uniformy a také knížku česko-polské konverzace.

V Katowicích jsme se poprvé viděli s ostatními účastníky. Všichni nám připadali nějak větší a starší:-) Což se nám nakonec v táboře i potvrdilo, protože v Polsku jsou mladí hasiči až od dvanácti let, takže naši nejmenší – devítiletí tam opravdu vynikali. Náš první zážitek s polštinou byl, když jsme hledali záchod. Záchod? NIC. Zkoušíme WC. Zase nic. Tak co třeba toalety. Výhra. Zvládli jsme to! Nakonec zvládáme i rozdělení do skupin, přesun všech našich zavazadel do správného autobusu a v osm hodin večer už sedíme všichni na svých místech a jedeme přes celé Polsko směr Mielno.

První den v Mielně však zažíváme smíšené pocity. Sluníčko, na které jsme se tak těšili nikde, jen mraky a déšť. Moře je sice krásné, ale protože je hrozná zima, tak si první pohled na něj ani moc neužíváme. V táboře stojí velké stany podobné těm vojenským s dřevěnými lehátky, které vypadají, že se zlomí jen při našem pohledu:-) Snídaně však byla bez chybičky. Švédský stůl a výběr ze všeho možného, na co měl člověk chuť. Odpoledne se nám vyjasňuje a s tím se vyjasňují i naše myšlenky. Už jsme ubytováni ve stanech, které nám najednou přijdou hezčí a ještě větší a lehátky pohodlnější a bytelnější:-) Jsme rozdělení do družstev, Čechů je nás 12 a přidalo se k nám ještě 8 polských dětí, se kterými se seznamujeme už odpoledne na pláži. Moře je při sluníčku taky mnohem hezčí a písek, ze kterého stavíme až do večera hrady, krásnější. Určitě tady bude moc fajn.

Další dny nás počasí nezklamalo a na obloze je pořád sluníčko a venku krásně teplo. Skoro každý den dopoledne chodíme na pláž, kde se vyřádí úplně každý. Menší staví hrady, skáčou do té ledové vody jako by měla 30 stupňů a ti větší (i s námi vedoucími) s oblibou hrajeme rugby, fotbal, karty nebo se jen tak koupeme a užíváme si moře, sluníčka i písku:-)

Popsat však vše, co jsme tam zažili by bylo na delší dobu, tak snad jen ve stručnosti. Kromě pláže a koupání si užíváme i výlety do blízkého města, kde chodíme na nákupy a taky na skvělé gofry, hrajeme v táboře i mimo něj nejrůznější hry, soutěžíme v našem plutonovém x-boji, dostáváme pořádný nářez ve volejbale, což jim ale vracíme ve fotbale, kde vyhráváme druhé místo, učíme se polsky a že už těch slov umíme:-), stavíme z písku velké hasičské auto, vidíme nádherný západ slunce, pro Poláky však záchod slunca:-))), malujeme se barvičkama na obličej, uskutečňuje se táborový křest i táborové svatby.....večer si užíváme diskotéky, táboráky, polské karaoke nebo jinou skvělou zábavu.

K našim největším zážitkům však patří vystoupení kaskadérů, na které jsme se byly podívat na stadiónu. Viděli tam mimo jiné jízdu na dvou kolech, ohňovou show nebo ukázku jízdy monster trucku. Prostě nepopsatelnou show! Byli jsme i na výletě ve městečku Darlowo, kde jsme navštívili místní hrad, projeli se na krásné vikingské lodi a prohlídli si místní hasičskou zbrojnici.

Ale aby to nevypadalo, že jsme měli místo tábora dovolenou, tak tady jsou i naše povinnosti. Všude kam jsme šli společně, jsme museli pochodovat ve dvouřadu – levá, pravá, ve stanech jsme museli udržovat pořádek, což dávalo některým pořádně zabrat, měli jsme táborové hlídky – warty nebo zažili dvakrát noční alarm. Ten, při kterém jsme se šli podívat na východ slunce byl však nádherný. Hlavně pochod s loučemi. Trénovali jsme také hasičské disciplíny, absolvovali hasičské školení z požární ochrany a hlavně museli poslouchat:-)

Tábor však utekl jako voda a my už jen můžeme říct, že se nám tam hrozně líbilo, odvážíme si plno skvělých zážitků a hlavně, jsme získali skvělé nové kamarády, se kterými se snad ještě někdy uvidíme.

PS. Už teď tiše závidíme těm, kteří pojedou příští rok:-)