Zpráva o činnosti sboru za rok 2012

Stanislava Močigembovávloženo: 3. 12. 2012, 8:36poslední změna: 3. 12. 2012, 8:37přečteno: 1316x

Koncem roku 2011 jsme uspořádali pro děti z Muglinova a okolí Mikulášskou nadílku, která byla podle ohlasu dětí velmi úspěšná. Rok 2012 jsme začali uspořádáním Dětského maškarního karnevalu, který byl stejně jako Mikulášská nadílka velmi úspěšný.

Další velmi významnou akcí pro náš sbor bylo uspořádání Hasičského plesu. Ten letošní byl pořádán v Restauraci U Chvostka, kde jsme poprvé vyzkoušeli spolupráci s novými majiteli. V pěkně opravených prostorách restaurace, se nám po dlouhé době podařilo uspořádat důstojný ples. Akce to byla velmi vydařená jak z hospodářského hlediska  tak i po stránce kulturní.

V měsíci dubnu jsme pořádali závody MH v braném závodě započítané do seriálu Ostravská liga mládeže. I přes nepřízeň počasí se akce zúčastnilo poměrně hodně soutěžících a soutěž podobného zaměření uspořádáme i příští rok.

Stavění máje,  Dětský den a Kácení máje byly další akce, které jsme pořádali pro spoluobčany. Všechny tyto akce byly pro sbor úspěšné, neboť nám na  akcích přálo počasí. Zvláště Dětský den pořádaný 2. června  se letos vydařil a přišlo nám hodně dětí, které si zasoutěžili v soutěžích zaměřených na hasičskou prevenci. O týden později se několik členů, hlavně dětí podílelo na pořádání Dětského dne, pořádaným Sdružením Kultura pro Slezskou Ostravu, kde si připravili pro děti z okolí několik soutěží. Děti si mohly vyzkoušet zapojování hadic, stříkání se džberovou stříkačkou apod.

Konec měsíce červen se nesl v pořádání Krajských kol v Ostravě na Vítkovickém stadióně. 16 a 17 června proběhlo krajské kolo ve hře Plamen a PS dorostu a o týden později si změřili síly muži a ženy v Krajském kole PS. Na obou těchto soutěžích nás reprezentovali kluci a holky, ne však jako soutěžící, ale jako pracovníci technické čety. Tuto úlohu plnili po celou dobu se ctí. Zde také nesmím zapomenout na naši hvězdu Ivoše, který obě akce komentoval. Své schopnosti pak uplatnil i na mistrovství republiky jak hry Plamen a dorostu v Sokolově, tak i v PS mužů a žen v Uherském Hradišti.

Výbor sboru se rozhodl opět uspořádat v měsíci červenec Zahradní posezení, kde nám však tento rok počasí nepřálo a z hospodářského hlediska byla tato akce neúspěšná.

Jako další pořádanou akcí sborem byla soutěž v PS „Muglinovské schody“ se zahradní zábavou. Na závody nám opět přijelo poměrně hodně družstev mužů i žen, zde musím zmínit po dlouhé době vítězství našich mužů ve druhém kole, ne však sportovního družstva, ale našich veteránů. Pro všechny to bylo velké překvapení. Večerní zábava byla vydařená, zvláště pak po příchodu členů ze sboru Michálkovice.

Na konec roku již připravujeme pro nejmenší Mikulášskou nadílku, která se bude konat 8. prosince v Kulturním domě v Muglinově.

Dalším velmi významným mezníkem v životě našeho sboru v letošním roce a doufejme, že i letech budoucích, bylo podepsání Družební spolupráce s Ochotniczou straži požarnou Grodzisko. V měsíci únor jsme byli osloveni představiteli OSP Grodzisko, a to starostou Wieslawem Wineckim a velitelem Henkem Fraczekem k navázání družební spolupráce. Práce výboru pak směřovala k přípravě smlouvy o této spolupráci.

3.května pak odjela delegace ve složení René Pchálek, Zdeněk Gvuzď a Petr Gvuzď na oslavy dne hasiče do Grodziska. Tam se našim hasičům dostalo vřelého uvítání od všech členů OSP. Oslava byla pořádána u Hasičské zbrojnice a účastnilo se jí mnoho občanů obce. Druhý den se pak představitelé obou sborů odebrali do města Wreczca Wielka, kde za přítomnosti starosty p. Henryho Krawczuka podepsali Smlouvu o družební spolupráci. Za SDH Muglinov smlouvu podepsali starosta René Pchálek a Zdeněk Gvuzď. Za OSP Grodzisko smlouvu podepsali starosta Wieslaw Winecki, místostarostka Violetta Fraczeka. Tato smlouva byla uzavřena na základě přátelského svazku v oblasti ochrany před požáry a živelnými pohromami, předávání zkušeností a spolupráce při práci s dětmi apod. Zde mi dovolte poděkovat rodinám Wieslawa a Henka, které se o naši delegaci starali a připravili bohatý program.

Naše družba se začala naplňovat při naší soutěži v PS, na kterou přijeli kluci z Grodziska vedeni Wieslawem a Henkem. Po krátkém přemlouvání se kluci zapojili do naší soutěže a doplněni o dva naše členy se postavili na start. Ač neznalí našich pravidel a provedení požárního útoku, se kluci se soutěži „poprali“ a skončili na 10. místě. Další družbu jsme pak rozvíjeli na večerním posezení.

24. září pak družstvo mužů, doplněno o Zdenka a Rosťu,  a družstvo  žen odjelo do Grodziska reprezentovat sbor na Soutěž jednotek, pořádanou Okresním sdružením hasičů. Naše družstva si také vyzkoušela disciplíny podle polských pravidel a byla hodnocena mimo soutěž. Našim členům se dostalo vřelého přijetí od přestavitelů okresu i od ostatních jednotek. Po soutěži jsme se přesunuli do HZ, kde jsme vydatně poobědvali a odpoledne se neslo v duchu odbourávání jazykových barier a volejbalových zápasu. To bylo pár slov k družební spolupráci.

Členové našeho sboru v roce 2012 odpracovali mnoho hodin na údržbě hasičské zbrojnice, garáže, zahradě a dále pak na údržbě přidělené hasičské techniky.

Závěrem bych chtěl všem členům poděkovat za práci odvedenou v tomto roce, a do toho příštího bych vám chtěl všem popřát hodně zdraví a štěstí.

Děkuji za pozornost

Pchálek René