Družba s OSP Grodzisko

vloženo: 5. 6. 2012, 12:09poslední změna: 5. 6. 2012, 21:28přečteno: 1397x

Oslavy a podpis Smlouvy o družební spolupráci v Grodzisku.

Dne 3.května 2012 odjela  tříčlenná delegace ve složení  René Pchálek, Zdeněk a Petr Gvuzďovi  do polské obce  Grodzisko, část města Wreczyca Wielka. Tam se na pozvání polských dobrovolných hasičů“ Ochotnicza straž požarna“  účastnila oslav svátku Svatého Floriana,patrona hasičů. Hned po příjezdu se delegaci dostalo vřelého uvítání od starosty Wieslawa Wineckého, velitele jednotky Henka Fraczeka  a dalších členů výboru sboru. Oslavy probíhali před hasickou zbrojnicí a podle účastí občanů, bylo vidět ,že tamní hasiči mají u občanů velkou podporu. Naše delegace opouštěla oslavy kolem druhé hodiny ranní , spolu se starostou a jeho rodinou a jela se ubytovat do jeho domu.

Druhý den se naší členové spolu s polskými kolegy oblekli do vycházkových stejnokrojů a odjeli na úřad do města Wreczyca Wielka, kde za účasti starosty úřadu a současně starosty okresního sdružení hasičů pana Henry Krawczyka došlo ke slavnostnímu podpisu Smlouvy o družební spolupráci  mezi  naším sborem a Ochotniczou straži požarnou Grodzisko. Za naši delegaci smlouvu podepsal starosta SDH René Pchálek a Zdeněk Gvuzď, člen výboru. Za polskou stranu smlouvy podepsal starosta Wieslaw Wiencek, místostarostka Violetta Fraczek a starosta úřadu a OSH Henry Krawczuk. Táto smlouva se podepsala na základě přátelského svazku v oblasti  ochraně před požáry  a živelnýni pohromami a výměně zkušeností v práci s mládeži.  Po malém pohoštění a poděkování za přijetí, se obě delegace odjeli převléct do „civilu“ a po té odjeli do města Czestochova (Čenstochova) k prohlídce tamního Kláštera na Jasné hoře. V klášterní bazilice Nalezení svatého Kříže a Nanebevzetí Panny Marie se nachází slavná ikona Panny Marie Čenstochovské, které řada věřících připisuje zázračné vlastnosti. Mnozí jí přisuzují podíl na záchraně kláštera a celého Polska v roce 1655, kdy se posádka asi 260 mužů (včetně řeholníků) ubránila těžce opevněný klášter proti asi 3,5 tisícové švédské armádě.  Po asi čtyřhodinové prohlídce se všichni přesunuli zpět domu a tam již neformálně za přítomnosti rodiny velitele probírali možnosti spolupráce a nejbližší akce obou sboru, kde hledali možnosti vzájemných návštěv.

V sobotu ukázal starosta Wiencek naším členům obec Grodzisko, ukázal jim místní školu, rybníky, starodávné hradiště, podle kterého obec dostala jméno. Po obědě u rodiny velitele Henka a krátké siestě se naše delegace rozloučila, s rodinami
starosty a velitele, poděkovala za  vřelé přijetí a odjela směr Ostrava.